FEATURE FILM & DOC

Reveries of a solitary walker

Best Animation

dir. by Paolo Gaudio

The long night of imagination

Best Feature Film

dir. by Samuel Sebastian

Guardians of the Aegean

Best Documentary

dir. by Omiros Evangelinos

SHORT FILM AWARD

FERRUCCIO story of a (little) robot

Best Short

dir. by Stefano De Felici

Glimmers

Best Photography

dir. by Marcello Di Trocchio

Fear Binds

Best Crime

dir. by Natalie Lauer

Homebird - Nepal

Best Doc Student

dir. by Andrea Leichtfried and Simon Spädtke

Inner Me

Best Short Doc

dir. by Antonio Spanò

To Let Her Go

Best Love Short

dir. by Wanyin Tang

Orazio's Clan

Best Web Series

dir. by Riccardo Bernasconi, Francesca Reverdito

Proof

Best Drama

dir. by Andrea Baglio

Glimmers

Best Photography

dir. by Marcello Di Trocchio

Psycho Therapy

Best Thriller

dir. by Stacy Wilson

The Hobbyist

Best Fantasy

dir. by George Vatistas

Post Fata

Best Art

dir. by Max Miecchi

A Whole World for a Little World

Honorable Mention

dir. by Fabrice Bracq

Redemption

International Award

dir. by Joaquim Haickel

The Tiki War

Best Cast

dir. by John Ervin

Emoticon

Best Idea

dir. by Antonio Palumbo

Sirena

Best Dance

dir. by Robin Bisio

Disavowed

Jury Award

dir. by Kerbi Slusser

HORROR AWARDS

Chateau Sauvignon: terroir

Best Horror Student

dir. by David E. Munz-Maire

(Little) Red Riding Hood

Carnival Ed. Winner

dir. by Stéphane GUENIN, Daniel JENNY

The Cycle

Best Experimental

dir. by Maksim Noginov

Best Fool and Smash

dir. by Lionel Delebarre

Post Partum

Best  Horror

dir. by Richard Bakewell

Body Double

Best Micro Short

dir. by Stephen Bigot

Claire & Bruno : a story of love and fresh meat

Post Partum

S C R I P T

Santa Klawn

Best Horror Screenplay

In sella a una Bianchi blu

Best History Screenplay

Fight or Play Basketball

Best Social Drama

SPECIAL AWARD

The Guilt List

Best Theme

dir. by Teresa Hirsch

Forbidden Land

Best One Minute

dir. by François Girard

Disregard the Vampire 

Best Photo 

Leon must die

Audience Award

dir. by Lars Kokemüller

HYPERCONNEXION

BEST FX

dir. by Debru Nicolas

EROS AWARD

Night

Best Eros Short

dir. by Joaquín Vallet

THE BLACK OPERA - the Star of Wises

Best Film in Competition

Best Female Cast

dir. by Leonardo e Clemente Catanti Boezi

THE BLACK OPERA - the Star of Wises

Best Cinematography

dir. by Leonardo e

Clemente Catanti Boezi

DIRECTOR/ACTOR

Richard Bakewell

Best Director

Andrea Baglio

Best Actor

Lizzy Auna

Best Actress