R O A D  T O  2 0 1 8

Timeless

Best Story

dir. by Hannes Guggenberger 

 MISAPPROPRIATION

Best Cast Audience

dir. by Ana Maria Ferri

Easy Rider by About Kings

Best Music Video

dir. by Steven C. Knapp

 Steve in the City 

Best Trailer

dir. by Jenell Diegor 

A W A R D W I N N E R

Vichyssoise

Best Eros Short

dir. by Claudia Segura Soldevilla

Goodbye, mister D

Best Fantasy

dir. by Artem Makarevich

JUNCTURE

Best Thriller

dir. by Luke Creely

The Dolphin Skin City

Best Artistic Short

dir. by Pierre GAFFIE'

Grandma Dorota

Best 1st time Filmmaker

dir. by Agnieszka Gasiorek

Café Des Beaux Arts

Best Romance

dir. by Alessandro Orefice

Taking flowers is not allowed

Best Foreign Drama

dir. by Leandro Guterres

MUSICAMIA

Best Sountrack

dir. by Andrea Carotenuto

ISLAND

Best Social Theme

dir. by Daniel de la Calle

The Show Goes On

Best Song

dir. by Marlee MacLeod

The Last One

Best Director

dir. by Andrea Banjanin

Fried Barry

Best Experimental

dir. by Ryan Kruger

AnorMal

Audience Award

dir. by Edwin Ospina

InterNos Le Courtmétrage_17

Best Producer

dir. by Roberto Pantano

The Other Side Of The Door

Best Feature Film

dir. by Ira Farmer

Touch of an Angel

Best Doc Audience

dir. by Marek Tomasz Pawlowski

TORMENTS OF LOVE

Best Cinematography

dir by Caroline JULES

What Green Altar

Best Dance Video

dir. by Robin Bisio

L I V E  E V E N T  I T A L Y

ECCOMI

Best Low Budget Short

dir. by Sergio Falchi

THE CHILDREN OF THE NOON

Best Doc

dir. by Olga Pohankova, Diego

SCALES

Best Student project

dir. by Dmitry Golubov

Best Student Horror

dir. by Jakub Vrbík, Matěj Sláma

AXioMA

Best Drama

dir by Elisa Possenti

Silience in London

Best Mobile Short

dir. by Cassius Rayner, Dimple Devadas

Doors 8090

S C R I P T

Also Ran 

Best Drama Script

Ghost Story

Best Supernatural Script

SPECIAL AWARD

Long Yearning

Best Experimental Doc

dir. by Elliot Spencer

We Are Friends

Best Animation

dir by Charles Mandracchia

Best Young Actors

dr by Marco Di Gerlando, Ludovica Gibelli

THE JOURNEY

Best Music

dir by Giannis Bletas

Unexpected

Best Cast Jury

dir by  Jessy LANGLOIS

RINCOMAN

 LIVE EVENT

116

Best Idea

dir. by Julia Campanelli

SURVIVING INTERNATIONAL BOULEVARD

Best Short Doc

dir by Sian Taylor Gowan

ENTRE PAREDES

Best SHORT

Best Actress

dir by Joaquin Vallet

SHANDA'S RIVER

Best Horror